برومو روزنامه مطبوعات اردیبهشت تیتر امروز روزنامه ها

برومو: روزنامه مطبوعات اردیبهشت تیتر امروز روزنامه ها

گت بلاگز اخبار پزشکی این ماهی را بخورید، آلزایمر می‌گیرید!

در حالی که اعتراضات محافل علمی و محیط زیستی به صدور مجوز تکثیر و پرورش ماهی مهاجم تیلاپیا در کشور شدت گرفته، یک استاد دانشگاه در رشته شیلات نیز ابعاد دیگری از م

این ماهی را بخورید، آلزایمر می‌گیرید!

این ماهی را بخورید، آلزایمر می گیرید!

عبارات مهم : ایران

در حالی که اعتراضات محافل علمی و محیط زیستی به صدور مجوز تکثیر و پرورش ماهی مهاجم تیلاپیا در کشور شدت گرفته، یک استاد دانشگاه در رشته شیلات نیز ابعاد دیگری از مخاطرات ماهی تیلاپیا را از نظر بهداشتی و اقتصادی تشریح کرد.

به گزارش کشور عزیزمان ایران ؛ دکتر حمید عبدالله پور، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد گیلان گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا ماهی تیلاپیا به ماهی فقرا معروف است چون از جیره غذایی ارزان قیمت استفاده کرده و همه چیزخوار است و تقریباً از قیمت مناسبی هم برخوردار هست، از سوی دیگر ارزش غذایی این ماهی در حد خوک است.

این ماهی را بخورید، آلزایمر می‌گیرید!

او افزود: یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده ارزش غذایی ماهی ها، نسبت اسید چرب امگا ۳ به امگا ۶ در آنهاست که هرچقدر این نسبت زیادتر باشد نشان از ارزش بالای غذایی آن ماهی دارد ولی در تیلاپیا این نسبت بسیار کم است و در عوض میزان امگا ۶ خیلی بالاتر از امگا ۳ بوده و این امر باعث بیماری آلزایمر، التهابات روده ای و بیماری های قلبی و عروقی می شود، در حالیکه در ماهی هایی مانند سالمون، قزل آلا، ساردین، تن ماهیان، ماهی کولی و غذاهای دریایی چون خرچنگ، اسید چرب امگا سه بسیار سرشار هست. این اسید چرب باعث جلوگیری ازامراض قلبی و کنترل دیابت می شود و بالعکس آن امگا شش ممکن است موجب اختلالات مغزی، آلزایمر و شدت یافتن التهابات شود.

این مدرس دانشگاه افزود: البته این بدان معنی نیست که فردی با چندبار استفاده از تیلاپیا دچار بیماریهای فوق الذکر شود بلکه اگر این مصرف مداوم و طولانی مدت باشد طبق گفته پزشکان امکان بروز بیماری دارد. ولی توصیه حائز اهمیت این است که تیلاپیا با این ارزش غذایی کمی که نسبت به گونه های دیگر دارد قیمتی تقریباً برابر و حتی زیاد از قزل آلا در کشور عزیزمان ایران دارد بنابراین عقل سلیم حکم می کند که به جای تیلاپیا ازماهی های با ارزش دیگرمصرف شود.

در حالی که اعتراضات محافل علمی و محیط زیستی به صدور مجوز تکثیر و پرورش ماهی مهاجم تیلاپیا در کشور شدت گرفته، یک استاد دانشگاه در رشته شیلات نیز ابعاد دیگری از م

ماهی تیلاپیا که به گواه اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست در لیست گونه های مهاجم و خطرناک واقع شده است است می تواند محل زندگی و تخم و لارو سایر ماهیان را با سرعت نابود کرده و موجب انقراض نسل آنها شود با این حال پرورش این ماهی، به علت کم هزینه بودن، قدرت تکثیر اوج و زندگی حتی در آبهای آلوده می تواند سود کلانی را عاید بعضی پرورش دهندگان آن کند.

خطر شیوع بیماری ویروسی Til V

تیلاپیا یکی از نگرانی های جدی و تازه مطرح شده است پژوهشگران حوزه آبزیان در دنیا هست. بر اساس مقاله علمی که اخیراً در یکی از ژورنال های علمی چاپ شده است در حال حاضر چهار کشور تایلند، مصر، اکوادور و کلمبیا به عنوان کشورهای آلوده به این ویروس معرفی شدند و در عین حال خطر شیوع این بیماری در ۴۳ کشور دیگر دنیا از جمله چین نیز وجود دارد.

حمید عبدالله پور در این باره گفت: متأسفانه ما در کشور عزیزمان ایران تجربه خوبی از این نظر نداریم به طوری که ورود بسیاری از گونه های غیر بومی آبزی به کشورمان همواره منجر به ورود امراض و آلودگی های فراوان و وارد شدن خسارات زیادی به ماهیان بومی و پرورشی مان شده است است.

این ماهی را بخورید، آلزایمر می‌گیرید!

او افزود: ماهی قزل آلای رنگین کمان نزدیک به نیم قرن است که وارد کشور ما شده است ولی متأسفانه هنوز شیلات کشور عزیزمان ایران نتوانسته در تولید و تکثیر تخم این ماهی موفق باشد و هرساله نزدیک به ۴۰۰ میلیون تخم قزل آلا جهت پرورش وارد کشور می کند که بابت هر تخم ۵۰ تومان هزینه شده است و در بازار این تخم ها به قیمت ۱۵۰ تا ۲۰۰ تومان فروخته می شود که این واردات هرساله حدود ۴۰ میلیارد تومان سود جهت واردکنندگان دارد ولی آلودگی این تخم ها به سه نوع ویروس در سال های اخیر خسارات زیادی به پرورش دهندگان قزل آلا در کشور وارد کرده است.

سؤال ما از شیلات این است که آیا به جای صرف این همه بودجه های میلیونی جهت پروژه های غیر مؤثر و صرف این همه انرژی جهت تکثیر یک ماهی مهاجم نباید امروز بتوانیم بعد از نیم قرن خودمان تخم ماهی قزل آلا تولید کنیم؟ در حالیکه شیلات ۵-۶ نفر را بورسیه کرد تا از انگلستان دکترا بگیرند آیا امروز نباید از این افراد در بخش اجرا بهره ببریم؟ متأسفانه تمامی این افراد به پست و مقام رسیده اند و در آزمایشگاه کار نمی کنند.

در حالی که اعتراضات محافل علمی و محیط زیستی به صدور مجوز تکثیر و پرورش ماهی مهاجم تیلاپیا در کشور شدت گرفته، یک استاد دانشگاه در رشته شیلات نیز ابعاد دیگری از م

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام شرکت فائو، چین در سال گذشته ۴۳ هزار تن ماهی تیلاپیا به کشور عزیزمان ایران فروخته که شیلات کشور عزیزمان ایران این رقم را ۱۶ هزار تن عنوان می کند! همین واردات باعث شد تا بسیاری از پرورش دهندگان ماهی به علت فراوانی تیلاپیا در بازار داخلی، با ضرر و ورشکستگی مواجه شوند یا مجبور باشند ماهی های با کیفیت خود را با وجود صرف هزینه های هنگفت جهت پرورش به قیمتی ارزان تر از تیلاپیا به فروش برسانند که این امر صدها نفر از پرورش دهندگان ماهی را در سراسر کشور با بحران و نابودی سرمایه هایشان مواجه کرده است.

او افزود: می گویند تکثیر تیلاپیا باعث اشتغالزایی می شود ولی این اشتغالزایی نیست! چون به موازات ایجاد شغل جهت عده ای در کویر خشک بافق یزد صدها پرورش دهنده کپورماهی و قزل آلا در شمال کشور عزیزمان ایران و دیگر مناطق کشور همین الآن با بحران ورشکستگی ناشی از واردات تیلاپیا و بیماری های ویروسی وارد شده است در اثر تخم قزل آلا مواجه هستند.

این ماهی را بخورید، آلزایمر می‌گیرید!

واژه های کلیدی: ایران | بیماری | دانشگاه | جیره غذایی | ماهی تیلاپیا | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs