برومو روزنامه مطبوعات اردیبهشت تیتر امروز روزنامه ها

برومو: روزنامه مطبوعات اردیبهشت تیتر امروز روزنامه ها

گت بلاگز اخبار پزشکی آیا اندازه مغز افراد با هوش آنها ارتباط دارد؟

طبق اظهار موسسه ملی سلامت، مغز تنها یک مجموعه مشمول بر بیش از ۱۰۰ میلیارد سلول عصبی است ولی دانشمندان هنوز به تعریف دقیق و درستی از هوش، دست نیافته‌اند.

آیا اندازه مغز افراد با هوش آنها ارتباط دارد؟

آیا اندازه مغز افراد با هوش آنها ارتباط دارد؟

عبارات مهم : مغز انسان

طبق اظهار موسسه ملی سلامت، مغز تنها یک مجموعه مشمول بر بیش از ۱۰۰ میلیارد سلول عصبی است ولی دانشمندان هنوز به تعریف دقیق و درستی از هوش، دست نیافته اند.

به گزارش میزان، چیزی که دانشمندان در آن متفق القول هستند، این توصیه است که مغز بزرگ تر به تنهایی معادل با هوش اوج تر نیست. چون اگر این طور بود، فیل و نهنگ عنبر باید در تمام رشته ها شاگرد اول می شدند! در عوض دانشمندان جهت بررسی و ابراز نظر در مورد توانایی های شناختی موجود به وزن مغز نسبت به وزن بدن دقت می کنند؛ بنابراین با در نظر گرفتن این توصیه که مغز فیل حدود ۱۰.۵ پوند (۴۷۸۰ گرم) وزن دارد، به آسانی می تواند در مقایسه فیزیکی با وزن مغز انسان برنده نبرد باشد، ولی اگر من و شما به نسبت وزن مغز نسبت به وزن بدن با فیل مسابقه دهیم قطعا پیروزی از آن ما خواهد بود.

آیا اندازه مغز افراد با هوش آنها ارتباط دارد؟

مغز ما به طور میانگین ۲.۷ پوند (حدود ۱۲۰۰ گرم) وزن دارد که حدود دو درصد از وزن بدن مان را تشکیل می دهد در حالی که در این حالت مغز یک فیل کمتر از یک دهم درصد از وزن بدنش را تشکیل می دهد.

نانسی باریکمن، فارغ التحصیل گروه آناتومی و زیست شناسی انسان از دانشگاه دوک، طی مطالعات خود ابراز داشت: به نظر می رسد که بعضی از مهارت های رفتاری و شناختی پیچیده، مانند پیدا کردن راه حل های خلاقانه جهت حل پرسشها اکولوژیکی، شناسایی و تعیین منابع مهم و حیاتی، تهیه و بدست آوردن غذا و همچنین استراتژی های پیچیده اجتماعی (مانند استتار و فریب) تنها در میان گونه های خویشاوند با مغز بزرگ مشاهده می شود.

طبق اظهار موسسه ملی سلامت، مغز تنها یک مجموعه مشمول بر بیش از ۱۰۰ میلیارد سلول عصبی است ولی دانشمندان هنوز به تعریف دقیق و درستی از هوش، دست نیافته‌اند.

طی مطالعه ای که سارا بنسون-آمرام و همکارانش از دانشگاه وایومینگ لارامی، انجام دادند، ادعا کردند که داده های آزمایش از رابطه بین اندازه مغز و میزان هوش حیوانات حکایت دارد. در این مطالعه که جزییات آن در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۶ انتشار یافته هست، آن ها ۱۴۰ پستاندار گوشتخوار از ۳۹ گونه را که در باغ وحش زندگی کرده اند در معرض یک مسئله بامزه قرار دادند تا آن ها مجبور به پیدا کردن راه حل جهت آن شوند.

این حیوانات مجبور بودند تا قفل L. شکل یک محفظه را باز کنند تا به غذا خود که در داخل آن بود، دسترسی پیدا کنند. آن ها متوجه شدند که در بین این مجموعه جانوری تحت آزمایش، خانواده خرس ها عالی ترین بودند در حالی که دو گونه از خدنگ ها به هیچ عنوان موفق به باز کردن این قفل نشدند.

محققان در ادامه با بررسی کلیه فاکتور هایی که می توانست منجر به توانایی حل کردن این مسئله به وسیله جانور شود، از قبیل: توانایی دستکاری و چالاکی حرکتی یا توانایی های اجتماعی، به این نتیجه رسیدند که اندازه مغز بااهمیت ترین عامل تعیین کننده در انجام موفق این آیتم بود. تفاوت در اندازه مغز در بین گونه های مختلف، مانند انسان، که نسبتا کوچک است باعث شده است تا بررسی و نتیجه گیری اثر اندازه مغز و سایر فاکتور ها کار دشواری شود.

آیا اندازه مغز افراد با هوش آنها ارتباط دارد؟

به عنوان مثال، اختلاف در بین هوش افراد مختلف، یا اندازه مغز افراد که دامنه وزنی از مغز هایی به وزن ۱۱۰۰ تا ۱۴۰۰ گرم را می توان یافت به همراه عوامل متنوع دیگری، چون تفاوت در میزان تراکم سلول های عصبی، تفاوت های ساختاری مغز و فاکتور های اجتماعی و فرهنگی، همگی در کنار هم، موجب سردرگمی و ابهام در رسیدن به یک جمع بندی درست شده است است.

اگر آلبرت انیشتین را به عنوان یک فرد نابغه در نظر بگیریم، با این حال اندازه مغز او تفاوت چندانی با میانگین اندازه مغز سایر انسان ها نداشته هست. در عوض، بعضی از دانشمندان متوجه شده است اند که توانایی او در درک مفاهیم ذهنی و ظاهرا ایجاد جهش های ذهنی غیرممکن، احتمالا با راه یافتن مسیر های ارتباطی به یکدیگر مرتبط باشد.

طبق اظهار موسسه ملی سلامت، مغز تنها یک مجموعه مشمول بر بیش از ۱۰۰ میلیارد سلول عصبی است ولی دانشمندان هنوز به تعریف دقیق و درستی از هوش، دست نیافته‌اند.

به نظر می رسد این مناسبت باعث زیاد کردن یکپارچگی و ارتباطات داخلی مغز با ارتباط پیدا کردن بعضی از بخش های مجزای مغز به یکدیگر، از طریق چندین مسیر اتصالی شده است هست. بر طبق یک مطالعه اسکن مغزی کودکان، به نظر می رسد که اندازه مغز هیچ ارتباطی با نمرات آزمون های استاندارد هوش نداشته باشد. البته مایک مک دانیل روانشناس صنعتی و سازمانی دانشگاه ویرجینیا، اعتقاد دارد که مغز بزرگ تر، انسان ها را باهوش تر می کند، هر چند زیاد محققان با نظر او مخالف هستند. نتیجه تحقیقات او سال ۲۰۰۵ در مجله هوش به چاپ رسید که پیشنهاد نموده بوده تمامی فاکتور های جنسیت، سن و اندازه مغز با بهره هوشی افراد مرتبط است.

طبق بررسی های سال ۲۰۰۶ نیز این ادعا مطرح شد که مردان با هوش تر از زنان هستند و علت، بزرگ تر بودن اندازه مغز آن ها نسبت به زنان اعلام شد. در این تحقیق مشخص شد که به طور میانگین اندازه مغز مردان حدود ۰.۲ پوند (حدود ۱۰۰ گرم) زیاد هست. دانشمند دیگری نیز چندین عامل اجتماعی و فرهنگی را عامل باهوش تر بودن مردان اعلام کرد.

آیا اندازه مغز افراد با هوش آنها ارتباط دارد؟

میانگین وزن مغز بعضی از نخستی ها (بدون در نظر گرفتن شدن وزن بدن)

شامپانزه: وزن ۰.۷۷ پوند (حدود ۳۵۰ گرم)

گوریل کوهی: وزن ۰.۹۵ پوند (حدود ۴۳۰ گرم)

لمور های موشی: وزن ۰.۰۰۴ پوند (حدود ۲ گرم)

و جهت مقایسه اندازه مغز بعضی دیگر از جانوران:

نهنگ عنبر با نام علمی: وزن ۱۷ پوند (حدود ۷۸۰۰ گرم)

گراز دریایی با نام علمی: وزن ۲.۴ پوند (حدود ۱۱۰۰ گرم، تقریبا مشابه با وزن مغز انسان)

گربه خانگی با نام علمی: وزن ۰.۰۶ پوند (حدود ۳۰ گرم)

در هر صورت اگر اندازه مغز ربطی به میزان نو آوری و خلاقیت داشت، دانشمندان باید ارتباطی بین دوره بیگ بنگ ذهن دوره ای که ساخت ابزار از استخوان و نقاشی در غار ها طی آن به وقوع پیوست و وقت آن را متعلق به ۷۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ سال قبل می دانند) و ظهور انسان ها با اندازه مغز امروزی می یافتند، در حالی که این طور نیست.

واژه های کلیدی: مغز انسان | دانشمندان | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs