برومو روزنامه مطبوعات اردیبهشت تیتر امروز روزنامه ها

برومو: روزنامه مطبوعات اردیبهشت تیتر امروز روزنامه ها

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مردم هنوز منتظر اقدام روحانی هستند

شاید زمانی که اعلام شد مدیر جمهور بعد از ماه ها قرار است در قاب جادویی تلویزیون برابر مرتضی حیدری بنشیند و پاسخگوی سوالات وی باشد همه فکر می کردند که حسن روحان

مردم هنوز منتظر اقدام روحانی هستند

مردم هنوز منتظر اقدام روحانی هستند

عبارات مهم : مذاکره

شاید زمانی که اعلام شد مدیر جمهور بعد از ماه ها قرار است در قاب جادویی تلویزیون برابر مرتضی حیدری بنشیند و پاسخگوی سوالات وی باشد همه فکر می کردند که حسن روحانی قطعا اطلاعات جدیدی را در حوزه های متفاوت به مردم ارائه خواد کرد. همین امر نیز موجب شد که همگان بیش از یک ساعت در برابر تلویزیون نشسته و به سخنان مدیر جمهور گوش فرا دهند، ولی هر چه وقت گذشت مشخص شد نه روحانی عوض شده است و نه سخنانش. هنوز هم همانطور آرام و بدون دغدغه به کلیات پرداخت.

مردم هنوز منتظر اقدام روحانی هستند

حتی وی از عذرخواهی از ملتی که جهت او حماسه ۲۹خرداد ۹۶ را ثبت کردند نیز استنکاف ورزید، کاری که ظهر آن روز مدیر دولت اصلاحات به نمایندگی از اصلاح طلبان و دولت از مردم عذرخواهی کرد. البته شاید نباید خرده گرفت.

گرچه به قرائت بسیاری از تحلیلگران روحانی هرچه از پرسشها داخلی نگفت از برجام و سیاست خارجی گفت. اکنون بسیاری از سوالات در اذهان پیش آمده که با گذشت یک سال از روی کار آمدن دولت دوازدهم وظیفه مطالبات مردم، وعده های دولت در حوزه های متفاوت و مهم تر از آن اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم چه می شود. صداقت و صراحت با مردم بخشی از پرسشها را حل خواهد کرد. جهت بررسی عملکرد دولت، تحلیل مصاحبه تلویزیونی اخیر مدیر جمهور و طرح مذاکره کشور عزیزمان ایران و آمریکا «آرمان» با حجت الاسلام والمسلمین قدرت ا… علیخانی نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی اصلاح طلب به گفت وگو پرداخته است که می خوانید.

شاید زمانی که اعلام شد مدیر جمهور بعد از ماه ها قرار است در قاب جادویی تلویزیون برابر مرتضی حیدری بنشیند و پاسخگوی سوالات وی باشد همه فکر می کردند که حسن روحان

رئیس جمهور اخیرا در مصاحبه تلویزیونی در مورد مذاکره با آمریکا اظهار داشت که اگر صداقت باشد کشور عزیزمان ایران از مذاکره استقبال می کند، به نظر شما این مذاکرات در آینده شکل خواهد گرفت؟

بله؛ من اعتقاد دارم که مذاکرات میان کشور عزیزمان ایران و آمریکا شکل خواهد گرفت، ولی نه به این زودی ها. از طرف دیگر اصل مذاکره با آمریکا در اختیار مدیر جمهور نیست. گرچه این اتفاق در گذشته نیز اتفاق افتاده هست. در مذاکرات هسته ای، در موضع افغانستان و در حوزه پرسشها مربوط به عراق نیز رخ داده بود، لذا اینکه مذاکره دو جانبه ای بر سر پرسشها فی مابین دو کشور انجام شود اجتناب ناپذیر خواهد بود. مذاکره اتفاق خواهد افتاد، ولی شرایط و وقت تفاوت می کند و باید وقت مورد نظر جهت مذاکره فرا برسد.

در حال حاضر که آمریکایی ها از موضع اوج اظهار نظر و برخورد می کنند مذاکره با آنها به صلاح جمهوری اسلامی نیست. باید شرایط برابر ایجاد شود و همانطور که مدیر جمهور گفت، آمریکا چندقدم عقب بیاید و حقوق ملت کشور عزیزمان ایران را محترم بشمارد و تحریم ها را بردارد تا کشور عزیزمان ایران مذاکره را مورد بررسی قرار دهد. تا زمانی که کشور عزیزمان ایران جهت مذاکره دست اوج را نداشته باشد و منافعش در این مذاکره تامین نشود مطمئنا مذاکره ای در کار نخواهد بود. تا ببینیم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و پرسشها چگونه پیش خواهد رفت.

چرا با اینکه مدیر جمهور عنوان می کند که از پرسشها اقتصادی و معیشتی مردم در سطح جامعه و اینترنت آگاهی دارد بازهم شاهد تغییری در جهت اصلاح شرایط مردم نیستیم؟

مردم هنوز منتظر اقدام روحانی هستند

من اعتقاد دارم واقعیت ها با اطلاعاتی که به مدیر جمهور می دهند، فاصله دارد. آقای روحانی گفت که مردم مرتبا با وزرا و نهاد ریاست جمهوری تماس می گیرند، ولی این سخنان با واقعیت های جامعه و پرسشها عدیده مردم سازگار نیست. انگار مدیر جمهور اطلاعات جای دیگری را بیان کرد آیا که اساسا اطلاعات او با آنچه که در جامعه رخ می دهد، منطبق نبود. قرار بود کابینه ترمیم شود که نشد. مدیر جمهور دیر تصمیم می گیرد و این کندی عملکرد دولت به نحوی شده است که دیگر صدای مدیر دولت اصلاحات نیز در آمده هست. اگر دولت تا آخر دوره خود به همین روال بخواهد ادامه دهد و همین فرمان را پیش بگیرد من نسبت به آینده دولت خوشبین نیستم که به کجا خواهد رسید.

مخالفان دولت که از هر کاهی کوه می سازند و از هر بهانه جهت تخریب دولت استفاده می کنند شاهد انفعال دولت هستند و به همین علت به آسانی دست به این اعمال می زنند. ما در دوره آقای احمدی نژاد در مجلس بودیم، البته این درست که رقیب بودیم، ولی واقعیت ها را می گفتیم، ولی مخالفان دولت فعلی در مجلس به هر عنوان درصدند دولت را مورد هجمه قرار دهند. به عنوان نمونه من شنیدم آقای بادامچیان و آقای محمدنبی حبیبی که عضو حزب موتلفه هستند و اگر همه آنها را جمع کنند، در یک فولکس واگن جا می گیرند، گفته اند که با توجه به شکست سیاست های اقتصادی و اینکه آقای جهانگیری فرماندهی اقتصادی دولت را در اختیار داشته وی باید استعفا دهد. اصلا این افراد در جریان نیستند و از بسیاری از پرسشها خبر ندارند. فرض کنید آقای اسد ا… بادامچیان که بازاری محترمی است و رفیق ما نیز است و همانطوری که من از اقتصاد سردر نمی آورم قطعا او نیز اقتصاددان نیست. یا آقای نبی حبیبی به عنوان نمونه چقدر اطلاعات اقتصادی دارد و از سازوکاری های اقتصادی دولت مطلع است که می گوید آقای جهانگیری شکست خورده و باید کنار برود؟ اکنون شاهد هستیم که همه در حال زدن دولت هستند و مخالفان دولت از هر شیوه ای جهت تخریب دولت استفاده می کنند.

شاید زمانی که اعلام شد مدیر جمهور بعد از ماه ها قرار است در قاب جادویی تلویزیون برابر مرتضی حیدری بنشیند و پاسخگوی سوالات وی باشد همه فکر می کردند که حسن روحان

البته دولت نیز در این ماجرا بی تقصیر نیست و به مخالفان بهانه داده هست. با وجود اینکه بارها و بارها گفته شده، ولی توجهی از طرف دولت صورت نگرفته که دولت تیم رسانه ای نیرومند ندارد و همین مساله موجب می شود که نتوانند آنطور که باید و شاید به شایعات و تهمت ها پاسخ در خور بدهد. دفتر مدیر جمهور در این خصوص فعال نیست و روابط عمقی با گروه ها و شخصیت های تاثیر گذار ندارد. گرچه بسیاری معتقدند که تمام پرسشها و پرسشها کشور اقتصادی هست، ولی من می گویم بخشی از پرسشها سیاسی است و اینها دست به دست هم داده و این شرایط را به وجود آورده است.

با این روند عملکردی دولت، تفاوت انتقادات مخالفان و حامیان دولت را در چه می بینید؟

بالاخره دولت در مجموعه خوب عمل نکرده و مقداری از این شرایط نیز تقصیر اعضای کابینه هست. البته ما حامی دولت بودیم و همچنان نیز حامی هستم، ولی بالاخره حامیان مدیر جمهور و آنهایی که در هر شرایطی پشت دولت بوده اند، حرف دارند. تفاوت اینجاست که ما نمی خواهیم این دولت با شکست مواجه یا تضعیف گردد، بلکه دوست داریم که دولت تا آخر نیرومند و قدرتمند در صحنه حضور داشته باشد. ولی با این اوصاف عملکرد دولت به نحوی است که با خواسته ها و مطالبات مردم فاصله دارد. به عنوان نمونه مجری از مدیر جمهور می پرسد که شما عوض کردن کردید؛ و او به ترامپ مدیر جمهور آمریکا می پردازد در حالی که کسی با ترامپ کاری ندارد. وعده های آقای روحانی از دید مردم در داخل عملیاتی نشده هست. من نیز به عنوان یک فعال سیاسی که دوست آقای روحانی هستم می گویم که به وعدهای خود حداقل در سیاست داخلی عمل نکرده است.

مردم هنوز منتظر اقدام روحانی هستند

چندی پیش گفته بودید که گویا مدیر جمهور در تغییرات کابینه رودربایستی دارد، به نظر شما این مساله ناشی از چیست؟

خود مدیر جمهور وعده داد که کابینه را ترمیم خواهد کرد. آن طور که از ظواهر می گویند مدیر جمهور سکوت کرده هست. گویا مدیر جمهور با آقای دکتر طیب نیا صحبت کرده بوده و آقای طیب نیا خواسته ای داشته و آقای روحانی خواسته دیگری داشته و به توافق نرسیده اند و مدیر جمهور فعلا تغییرات را کان لم یکن کرده هست. خوب این طور که نمی شود کشورداری کرد، باید مسئولان بنشینند تصمیم گیری کنند. اکنون عده ای از وزرا پا در هوا هستند و تکلیفشان معلوم نیست. البته من نمی خواهم بگویم که وزرا افراد بدی هستند نه، ولی عده ای از این وزرا به درد شرایط امروز نمی خورند. بعضی وزرا فعال، پاسخگو و همراه دولت نیستند.

برخی از این وزرا در مجلس به نمایندگان باج می دهند. از قضا زیاد هم به مخالفان دولت باج می دهند. این وزرا به درد کابینه نمی خورند. مدیر جمهور و سایر مسئولان دولتی باید نگاهی به نظر سنجی ها داشته باشند. نارضایتی ها زیاد هست. من اعتقاد دارم آقای روحانی نباید از واقعیات جامعه فاصله بگیرید. ما آقای روحانی را را دوست داریم و می خواهیم نگاه مردم نسبت به دولت اصلاح شود، ولی در جامعه حضور داریم و پرسشها جامعه را مشاهد می کنیم.

من که مسئول نیستم و یک فرد معمولی محسوب می شوم، ولی فکر نمی کنم الان که پستی وسمتی ندارم کسی به اندازه من به روستاها و مناطق محروم سر بزند و در میان مردم باشد. من هفته ای 2 روز در میان مردم هستم و مشکلاتشان را به چشم می بینم. با استان ها ارتباط دارم و در ایام انتخابات در استان ها صحبت کردم و مردم بنده را به عنوان یک عنصر سیاسی می شناسند. نماینده مردم در مجلس بودم و سخن گفته ام از این جهت مردم به من مراجعه می کنند و استان ها با من تماس می گیرند و می دانم که نارضایتی ها فوق العاده زیاد است.

به نظر شما سخن گفتن کلی اعتماد جامعه را نسبت به دولت کم کردن نمی کند؟

اتفاقا همین طور هست. اگر مدیر جمهور با من مشورت می کرد می گفتم که اصلا نیازی به این صحبت ها و مصاحبه نبود چون آقای روحانی حرف جدیدی نداشت و زیاد به اینکه پرسشها به چه زمانی باز می گردد، ترامپ و برجام صحبت کرد. از طرف دیگر چون مدیر جمهور گفته به زودی به مجلس می رود تا پاسخگوی سوالات نمایندگان باشد دیگر لزومی نداشت که در مصاحبه تلویزیونی شرکت کند.

برخی معتقدند که در شرایط فعلی صلاح نبود که پرسش از مدیر جمهور صورت بگیرد، با اینکه مدیر جمهور گفته به مجلس می رود آیا در منزل ملت حقایق را خواهد گفت؟

نه؛ من اعتقاد دارم آقای روحانی در مجلس مطلب جدیدی نخواهد گفت، ولی این حق نمایندگان است که پرسش کنند. من با اینکه به خیلی از عملکرد نمایندگان اشکال دارم و خیلی از آنها را نیز قبول ندارم، ولی بالاخره مجلس حق دارد که پرسش کند. مدیر جمهور نیز نباید از این قضیه واهمه ای داشته باشد و باید به مجلس برود و هرچه تشخیص می دهد را بیان کند. احمدی نژاد دنبال وقت می گشت تا ببیند کی وقت پیدا می کند که به مجلس برود و با مردم حرف بزند. مجلس عالی ترین جایی است که آقای روحانی می تواند بدون هیچ مشکلی و بی تکلف با مردم حرف بزند. حال بعضی می گویند که پشت طرح پرسش از مدیر جمهور پایداریچی ها قرار دارند، خوب با این فرض نیز آقای روحانی می تواند با حضور در مجلس و پاسخ های صریح و براق آنها را ناکام بگذارد و به نحوی صحبت کند که آنها پشیمان شوند.

چندی است شاهد اصطکاک میان مجلس و دولت هستیم؛ به نحوی که نمایندگان بعضی وزرا را جهت استیضاح به صف کرده اند، ارزیابی شما از این مساله چیست؟

بنده با اینکه کدام وزیر استیضاح شود کاری ندارم. توصیه اینجاست که یا نباید نماینده ای طرح استیضاح را امضا کند یا اگر امضا کرد دیگر نباید امضای خود را بعد بگیرد. بر اساس اینگونه پرسشها و این روشی که گروهی از نمایندگان در طی چند سال گذشته در پیش گرفته اند مجلس وجهه خود را از دست داده هست. به بهانه اینکه مسئله استان یا حوزه انتخابیه خود را حل کنند به آسانی امضای خود را بعد می گیرند. بالاخره در مجلس، میان سیاسیون اعم از اصلاح طلبان و اصولگرایان زدوبند وجود دارد. هیچ کس نمی تواند بگوید که من بی عیبم؛ اصلاح طلبان هم در مواردی چنان واکنش‌ها کرده اند که از عملکرد آنها به مشکل می توان دفاع کرد.

بسیار مطرح می شود که مدیر جمهور نسبت به گذشته محافظه کارتر شده است و به همین جهت سرمایه اجتماعی وی ریزش داشته؛ تحلیل شما چیست؟

من هم اعتقاد دارم که عملکرد دولت اول آقای روحانی با دولت دومش که اکنون یک سال از آن گذشته اصلا قابل مقایسه نیست. در دولت یازدهم مردم راضی تر بودند، ولی نمی دانم چه اتفاقی افتاده که دولت دوازدهم در خیلی از چیزها رها شده است هست. بالاخره ممکن است که مشاوران مشاورت خوبی ندهند و اطلاع رسانی خوب نباشد و دفتر مدیر جمهور نیز نقش کافی و لارم را ایفا نکرده باشد. مردم نیز با کسی عقد اخوت نبسته اند.

بالاخره آنها در انتخابات سال گذشته 24 میلیون به آقای روحانی رای دادند و از مدیر جمهورشان انتظاراتی دارند. ما دلمان نمی خواست که شرایط به نحوی رقم بخورد که رقبا بهانه به دست بیاورند و به مردم بابت انتخابشان بتازند، ولی متاسفانه بعضی اتفاقات افتاده و امیدواریم که ان شاءا… دولت سریعتر این پرسشها را جمع و جور کند. چند وقت است که گفته اند ارز بگیران دولتی را اعلام می کنند، ولی هنوز به یکدیگر پاس می دهند.

بانک مرکزی می گوید لیست را به وزیر اقتصاد داده و او می گوید به گمرک ارسال کرده ام، معلوم نیست مسئله چیست که این لیست ها اعلام نمی شود تا مردم در جریان قرار بگیرند. اگر 13 میلیارد 15 میلیارد یا هر رقمی رفته معلوم شود که کجا رفته و چه افرادی این پول را دریافت کردند. با اینکه مخالفان این سخن را می گویند ولی حرف حقی است و وزرا باید نسبت به این امور براق سازی کنند. باید مشخص شود که چه کسانی این پول ها را گرفته اند. امید می رود قوه قضائیه به نحوی با این مساله برخورد کند که جهت همه درس عبرت شود.

اخیرا مدیر دولت اصلاحات راهکارهای15 گانه ای را جهت خروج کشور از شرایط فعلی ارائه داده، به نظر شما مدیر جمهور نباید بیش از گذشته به اصلاح طلبان بها دهد؟

من بر این باورم که دولت با این نحو عملکرد خود فاتحه اصلاحات را می خواند.

راهکار خروج از شرایط فعلی چیست؟

رئیس جمهور و مجموعه دولت اگر بخواهند بلدند که چطور از این شرایط خارج شویم. من در حدی نیستم که جهت دولت تعیین و وظیفه کنم.

اخیرا مدیر جمهور به لزوم استفاده از اصل 59 قانون اساسی و همه پرسی تاکید داشته، چه میزان می توان از قانون اساسی جهت پیشبرد امور استفاده کرد؟

من اعتقاد دارم با اینکه مدیر جمهور از مراجعه به قانون اساسی سخن گفته اختیار چندانی در این عنوان ندارد و رجوع به قانون اساسی صرفا در اختیارات وی نیست.

آرمان

واژه های کلیدی: مذاکره | اقتصادی | حسن روحانی | رئیس جمهور | ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs